Etiketler

, , ,

Kıstırılmış 20 kişilik PKK terörist grubunun lideri (Avareş) Kandil’deki ekip başından yardım istiyor. Konuşmada Kandil’in en büyük endişesi “İşbirlikçiler Deşifre Olur” cümlesi!!! İşin sırrı burada işte, 30 yıllık zafiyet gibi görünen “başarısızlığı” en iyi anlatan cümle bu. Kim bu İŞBİRLİKÇİLER, ve neden deşifre olmasından korkuluyor?

Hatırlarsanız Hatay’da eyleme giderken Jandarma ve Polis Özel Harekâtçıların operasyonu ile kamyonetlerinden canlı ve sağlam ele geçirilen bir gurup vardı. Bu grubun  lideri ve Amanoslar sorumlusu Özgür Murat kod adlı Barış K. ifadesinde ‘kendine tuhaf gelen şeyleri’sıraladıktan sonra sorgusunu yapanlara “BU İŞTE CİDDİYSENİZ ÖNCE İÇİNİZİ TEMİZLEYİN !” derken O da “işbirlikçilere” işaret ediyordu! Sonuçta bu sözün sahibi bir terör örgütü yöneticisiydi ve O’nun bu samimi itirafı, “terör örgütünün, istihbarat örgütleri ve içeriden birileriyle ‘işbirliği’ yapmadan bu coğrafyada yaşamasının mümkün olmadığı”  gerçeğini de gösteriyor değil miydi?

Elim “Uludere Faciası” tam anlamıyla çözüldüğünde, bu kirli “işbirliğinin” nasıl üst düzeyde yapıldığını ve nasıl uluslararası boyut kazandığını görürsek şaşmayalım. Gücünü toplayıp kendine gelen ülkemizin, tam da bölgesinde denge unsuru olmuşken, yediği çelmenin adresi ve içimizdeki “işbirlikçilerinin” deşifre edilmesi çok şey ifade edecektir..!

Gelin, önce bugün deşifre edilen Kandil görüşmesine bir göz atalım:

-Kandil: Heval, son durum ne?

Avareş : Sıkıştık , tükendik adım atamıyoruz.

-Kandil: Terk etmeyin bölgeyi, sık ormana girmek kolay değil savunun Şene’yi.. (Şenyayla)

Avareş: Deprem var, zelzele var. Başımıza sopa ve taş (havan) atıyorlar zaten kımıldayamıyoruz. Çok uzun sürdü, pes etmiyorlar, yaralı arkadaşlar var. Onları da çıkaramadık.

-Kandil : Zayiat var mı çok?

Avareş: Var, var. Sayı fazla moral tünne(Yok). Çıkartamıyoz ateşten, sivrisinek (Kobra helikopter) habire sokuyor. Kafamızı kaldıramıyoruz.

-Kandil: Yaralıları bırakın savunsunlar. Bir şekilde çıkın çemberden. Ama Şene’den, Zovank’dan, Darbi’den uzaklasmayın. İnisiyatif kullan yarası büyük olanlar için. Anlaşıldı mı?.

Avareş: Tamam. Ama sivrisinek havada böcek geziyor surekli. Çevrime çıkıcam bir sonraki 321’de (gelecek cuma) Destek lazım, destek var mı yolda ?

-Kandil : Olumsuz her yeri tutuyorlar İŞBİRLİKÇİLER DEŞİFRE OLUR! Savaşın, terk etmeyin.

Avareş: Çok zor çok. Çevrimden çıkıyorum. Taş (havan) atmaya başladılar yine.

-Kandil: Tamam.

****

Henüz yakın tarihte yaşadığımız olaylar ve verilen şehitler sıcaklığını koruyor. İşte Bugün Gazetesinden Adem Yavuz’un daha dün yazdığı yazı ve “işbirlikçilerin” bir başka marifet ve deşifresi. Yazıdan okuyalım:

“PKK adeta “Bürke Yaylası’ndan adamlarımla saldırıya geliyorum’ diye bas bas bağırıyor. Hatırlanacağı gibi geçtiğimiz kasım ayında PKK’nın Amanoslar ekibine büyük bir darbe vurulmuştu. Eyleme giden PKK’lılar PÖH ve JÖH’lerin başarılı operasyonuyla saklandıkları kamyonetin kasasında yakalandılar. İşte o yakalananlar arasında bulunan Amanos sorumlusu Özgür Murat kod adlı Barış K. ifadesinde çok ilginç şeyler anlattı. Amanoslar’da silahların ve bomba düzeneklerinin nereye saklandığından tutun da Bürke Yaylası’ndaki kamplarına kadar her şeyi itiraf etti. Hatta ‘İstiyorsanız sizi götüreyim‘ bile dedi. Ancak ne gariptir ki nokta tespiti olarak verilen bilgilere rağmen operasyon yapılmadı..! Bartınlı Barış K’nın ifadesinde yer alan bilgilere göre son saldırıyı gerçekleştiren gruplar da Bürke Yaylası’nda konuşlu Dörtyol Karargâhı. Ama nedense bu kadar detay verilmesine rağmen aylardır Bürke Yaylası’na ve bölgeye operasyon yapılmadı. Mevsimsel şartlar vs. bahane edildi. Öyle ki bölgedeki güvenlik bürokrasisinden ‘Operasyon yiyeceğiz, buraya girelim’ diye isyan eden, hırsından duvarları dövenler oldu. Ve Hatay’dan kötü haber geldi. Binbaşı Erhan Dikmen, Üsteğmen Aytaç Kaya ve Teğmen Ahmet Tarım şehit oldu.

Terörle mücadele ediyorsanız kayıp vermeniz kaçınılmazdır. Ancak istihbaratı alınan, adeta ‘geliyorum’diyen baskınların yenmesinin de bir izahı olmalı. Son yıllarda bu köşede de defalarca ele aldık. İstihbaratı alınan, hatta görüntüsü alınan baskınlar önlenemedi. Onlarca Mehmetçik şehit oldu. Hatay’da da aynısı yaşandı.
Kasım 2011’de yakalanan grup ifadesinde Amanoslar’daki kamplarını, silah depolarını ve eylem stratejilerini itiraf etti. Hatta Kuzey Irak’a yönelik çok çarpıcı ayrıntılar da verdi. Yetmedi yer göstermeyi bile kabul etti.Neden operasyon yapılmadı denecek!? 6 aydır Bürke Yaylası’na operasyon yapılmadı. Soruşturma makamları bu sorunun cevabını mutlaka araştıracaktır.

****

Bulmaca değil ki çözüm için uğraşılsın, “Kör göze parmak” misali. Kör de olsan görürsün…